Home

Financiële begroting

De uiteenzetting van de financiële positie is een verplicht voorgeschreven onderdeel van de financiële begroting en bevat de volgende onderdelen:

  • Raming financiële gevolgen in de programma’s van het bestaand en nieuw beleid
  • Geprognosticeerde balans (meerjarig)
  • EMU-saldo
  • Jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume
  • Gehanteerde grondslagen en uitgangspunten
  • Financiering
  • De stand en het gespecificeerde verloop van de reserves
  • De stand en het gespecificeerde verloop van de voorzieningen
  • Meerjareninvesteringsplan

Raming financiële gevolgen in de programma’s van het bestaand en nieuw beleid
De recapitulatie van de financiële gevolgen in de programma's van bestaand en nieuw beleid in het meerjarenperspectief zijn opgenomen in paragraaf 1.2 'Financiële samenvatting' van deze begroting. Ook staan daarin het verloop en de toelichting op belangrijke ontwikkelingen ten opzichte van de meerjarenraming van het vorig begrotingsjaar.

Activa

.

.

.

.

.

.

Balans per

1-1-2026

1-1-2027

1-1-2028

1-1-2029

1-1-2030

1-1-2031

Vaste activa

.

.

.

.

.

.

Immateriële vaste activa

8.048

7.729

7.279

6.834

6.388

5.943

Materiële vaste activa

140.897

203.012

209.504

220.883

215.209

207.433

Financiële vaste activa: Kapitaalverstrekkingen

2.146

2.146

2.146

2.146

2.146

2.146

Financiële vaste activa: Leningen

7.805

8.723

8.433

8.134

7.828

5.460

Financiële vaste activa: Uitzet. > 1 jaar

10.854

9.804

8.754

7.704

6.654

5.604

Totaal vaste activa

169.750

231.415

236.116

245.701

238.226

226.586

Vlottende activa

.

.

.

.

.

.

Voorraden: Onderhanden werk & overige grondhulpstoffen

-3.692

-1.261

-1.407

-1.321

-1.958

-432

Voorraden: Gereed product en handelsgoed.& vooruitbetalingen

41

41

41

41

41

41

Uitzettingen < 1 jaar

52.547

Liquide middelen

523

520

520

520

520

520

Overlopende activa

750

750

750

750

750

750

Totaal vlottende activa

50.169

50

-96

-10

-647

879

Totaal activa

219.919

231.465

236.020

245.691

237.579

227.465

Passiva

.

.

.

.

.

.

Balans per

1-1-2026

1-1-2027

1-1-2028

1-1-2029

1-1-2030

1-1-2031

Vaste passiva

.

.

.

.

.

.

Eigen vermogen (reserves)

85.103

80.070

77.131

76.805

79.082

78.475

Gerealiseerd resultaat

3.379

11

78

298

558

406

Voorzieningen

19.285

16.095

15.461

14.472

13.559

12.648

Langlopende schulden

72.418

106.538

112.178

114.989

110.111

106.930

Totaal vaste passiva

180.185

202.714

204.848

206.564

203.310

198.459

Vlottende passiva

.

.

.

.

.

.

vlottende schuld

12.684

1.701

4.122

12.077

7.219

1.956

Overlopende passiva

27.050

27.050

27.050

27.050

27.050

27.050

Totaal vlottende passiva

39.734

28.751

31.172

39.127

34.269

29.006

Totaal passiva

219.919

231.465

236.020

245.691

237.579

227.465

Jaarlijkse terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume

  • Lonen, premies en vakantiegeld: De loonkosten in de begroting worden gebaseerd op vastgestelde formatieplannen en bijbehorende inschaling. Als er voor enig jaar nog geen CAO bekend is (dat komt regelmatig voor) dan ramen we de indexering van het personeelsbudget zoals die is opgenomen in de zogenaamde mei-circulaire. Voor het jaar 2027 is er een percentage opgenomen van4,2%. Voor 2027 is de CAO al wel bekend tot en met 31 maart 2027. (+1,6%). Dit betekent een verdere verwachte stijging van 2,6% voor de rest van 2027.De loonkosten c.q. onkostenvergoeding van college en raad vallen niet onder de gemeentelijke CAO en worden wel op basis van de meicirculaire (+4,2%) geïndexeerd. Voor het Individueel Keuzebudget geldt een jaarbetaling tenzij medewerkers een andere voorkeur aangeven. Voor overige toeslagen geldt een maandbetaling.
  • De gemeente Horst aan de Maas is met terugwerkende kracht vanaf 2025 aangesloten bij het functiewaarderingssysteem HR21. De gemeenten Horst aan de Maas en Venray werken op steeds meer onderdelen met elkaar samen. Ook de cao gemeenten geeft in artikel 3.1 aan dat HR21 het systeem is voor de Nederlandse gemeenten. De hiermee gemoeide structurele kosten zijn meegenomen in de begroting 2026.
  • Doorontwikkeling organisatie: binnen de gemeente Horst aan de Maas is per 2024 een gewijzigde directiestructuur doorgevoerd. Verdere doorontwikkeling van de organisatie is er op gericht meer verantwoordelijk- en bevoegdheden neer te leggen bij de teamhoofden en om te komen tot situationele aanpassingen in de hulpstructuur. Het aanbrengen van meer uniformiteit in de structuur moet bijdragen aan transparantie en betere dienstverlening.

Vanaf 1 april 2026 is een nieuwe organisatiestructuur geïmplementeerd, Met de nieuwe structuur is voortgebouwd op de ingezette koers, zijn rollen en verantwoordelijkheden verduidelijkt en wordt snellere en betere besluitvorming bewerkstelligd door te werken met een compacter managementteam (Organisatie Management Team)

  •  Wij hanteren nog steeds de systematiek van continu door ontwikkelen van de organisatie en medewerkers. Dit doen we binnen kaders die we met de Ondernemingsraad en het Lokaal Overleg afspreken.
  • Ontslaguitkeringen / afkoopregelingen: De doorontwikkeling van de organisatie kent als kenmerk dat dit zoveel mogelijk gebeurt met de huidige medewerkers. Daar waar werkzaamheden op een dusdanige wijze veranderen dat deze niet meer aansluiten kan dit leiden tot uitstroom. Dit gebeurt echter incidenteel. Eventuele financiële consequenties worden ten laste van het personeelsbudget gebracht.
  • APPA ontslaguitkering voor wethouders, werkloosheidsuitkering ambtenaren: Voor het re-integratietraject van wethouders is een budget opgenomen alsook voor de werkloosheidsuitkering van ambtenaren.
  • Arbeidsongeschiktheid of ziekte: Loondoorbetaling tijdens ziekte vindt plaats uit de reguliere salarisbudgetten. Voor eventuele vervanging is een budget “flexibel personeel” beschikbaar. Voor arbeidsongeschiktheid in het kader van de WGA (Wet Gedeeltelijk Arbeidsgeschikten) is een budget in de begroting opgenomen.
  • Overmatig verlof / spaarsaldo: Binnen de gemeente Horst aan de Maas zijn werkafspraken gemaakt over verlof- en spaarsaldo’s. Daar waar sprake is van overwerk komen deze kosten ten laste van het reguliere personeelsbudget. Medewerkers hebben de mogelijkheid om verlof te sparen. Verlofspaaruren verjaren niet. Er is een voorziening getroffen om toekomstige verplichtingen uit te kunnen financieren. Opbouw vindt plaats aan de hand van daadwerkelijk gespaarde en gekochte verlofuren in betreffende jaar.
  • Verwerking pensioenen: De pensioenen voor medewerkers zijn ondergebracht bij het ABP. Voor wethouders geldt dat de gemeente verantwoordelijk is voor de pensioenuitvoering. De hiervoor benodigde pensioenvoorziening wordt jaarlijks getoetst op voldoende dekking.
  • Ingegane pensioenen: Met de jaarlijkse actualisatie van de pensioenvoorziening wethouders wordt rekening gehouden met de ingegane pensioenen. Voor medewerkers is dit niet van toepassing omdat uitvoering van de regeling door een externe partij plaatsvindt (ABP). Vanaf 2028 wordt de pensioenvoorziening voor wethouders eveneens ondergebracht bij het ABP. De verantwoordelijkheid om te beschikken over een pensioenvoorziening komt daarmee vanaf dat moment te vervallen. Om ervoor te kunnen zorgen dat de huidige opgebouwde pensioenen kunnen worden overgebracht naar het nieuwe pensioenstelsel vindt er een eenmalige collectieve waardeoverdracht plaats van alle opgebouwde rechten. Wij willen een soepele overdracht bereiken zonder aanvullende majeure financiële consequenties.  
  • Vrijgevallen pensioenvoorziening: Is voor medewerkers niet van toepassing. Voor voormalig wethouders wordt de vrijval gebruikt voor de daadwerkelijke betaling van de pensioenen. Ook dit zal per 1 januari 2028 overgaan van de gemeente naar het ABP.

Gehanteerde grondslagen en uitgangspunten

De ramingen in deze financiële begroting zijn gebaseerd op meerjarenbegroting 2026-2029 en de raadsvoorstellen tot en met 15 september 2026. De meicirculaire 2026 is gebruikt voor de berekening van de algemene uitkering.
Voor de dekking van mogelijke toekomstige risico's in de bedrijfsvoering of de grondexploitaties worden reserves aangehouden. Voor de risico's in de bedrijfsvoering is dit de "Algemene Reserve Basis" en voor de risico's in de grondexploitaties is dat de "Algemene Reserve Bouwgrondexploitatie". De spelregels voor risicobeheersing en weerstandsvermogen zijn opgenomen in de paragraaf 'weerstandsvermogen en risicobeheersing'.

Omschrijving

2027

2028

2029

2030

Loonindex

4,20%

Rente investeringen

0,55%

Rente grondexploitatie

1,00%

Rente financiering (lang)

4,18%

4,33%

4,33%

4,33%

Rente financiering (kort)

2,70%

2,70%

2,95%

3,05%

Maatwerkvoorzieningen Jeugdzorg en WMO

3,50%

Budgetsubsidies loongevoelige deel

4,20%

Budgetsubsidies prijsgevoelige deel

2,10%

OZB woningen

0,00%

OZB niet-woningen

0,00%

Legestarieven & heffingen

2,10%

Toeristenbelasting

2,10% + € 0,20 aanvullende verhoging

Vermakelijkheden retributie

2,10% + € 0,15 aanvullende verhoging

Reserves

Saldo

2027

Saldo

2028

Saldo

2029

Saldo

2030

Saldo

2026

Dotatie

Onttr.

2027

Dotatie

Onttr.

2028

Dotatie

Onttr.

2029

Dotatie

Onttr.

2030

Algemene reserve basis

9.399

0

0

9.399

0

0

9.399

0

0

9.399

0

0

9.399

Algemene reserve Onderhanden

2.374

0

-1.029

1.345

0

-124

1.221

0

-57

1.164

0

0

1.164

Algemene reserve Vrij Aanwendbaar

27.837

438

-1.800

26.475

1.088

-500

27.064

3.138

0

30.202

88

0

30.290

Algemene reserve bouwgrondexploitatie

2.102

350

-57

2.395

350

-57

2.688

350

-57

2.980

350

-57

3.273

Reserve strategische aan- en verkopen

2.827

0

0

2.827

0

0

2.827

0

0

2.827

0

0

2.827

Reserve bovenwijkse voorzieningen

1.090

100

0

1.190

100

0

1.290

100

0

1.390

100

0

1.490

Reserve poc-winsten

2.244

0

-350

1.894

0

-350

1.544

0

-350

1.194

0

-350

844

Reserve prioriteitsgelden dorpsraden

71

0

0

71

0

0

71

0

0

71

0

0

71

Res. frictiekosten dekking 6.1 gem.huis

1.749

0

-109

1.640

0

-109

1.531

0

-109

1.422

0

-109

1.313

Reserve dekking kapitaallasten

12.483

0

-567

11.916

0

-627

11.289

0

-638

10.651

0

-638

10.014

Reserve Informatisering & Automatisering

1.191

450

-450

1.191

450

-450

1.191

450

-450

1.191

450

-450

1.191

Reserve Mobiliteitsfonds

265

0

0

265

0

0

265

0

0

265

0

0

265

Reserve GKM

1.282

0

0

1.282

0

0

1.282

0

0

1.282

0

0

1.282

Reserve Integraal Accommodatiebeleid

201

4

0

205

4

0

209

4

0

212

4

0

216

Reserve Speelvoorzieningen

915

50

-203

762

50

-203

609

50

-203

456

200

-203

453

Reserve Tractie

162

81

-114

129

81

-46

164

81

-72

173

81

-123

131

Reserve Gebiedsontwik. de Peelbergen

515

0

0

515

0

0

515

0

0

515

0

0

515

Reserve Subs. groot oh niet gem. MFA's

359

0

0

359

0

0

359

0

0

359

0

0

359

Reserve Duurzaamh.maatsch. accommodaties

650

0

0

650

0

0

650

0

0

650

0

0

650

Reserve Duurzaamheid

60

0

0

60

0

0

60

0

0

60

0

0

60

Reserve Programma Energiebesparing*

-100

0

0

-100

0

0

-100

0

0

-100

0

0

-100

Reserve Financiële bijdragen

573

0

0

573

0

0

573

0

0

573

0

0

573

Reserve Kwaliteitsfonds buitengebied

975

0

0

975

0

0

975

0

0

975

0

0

975

Reserve transformatie sociaal domein

2.055

303

-87

2.271

0

-33

2.239

0

-11

2.228

0

0

2.228

Reserve Social Return On Investment SROI

77

50

0

127

50

0

177

50

0

227

50

0

277

Reserve Opvang ontheemden

1.311

0

0

1.311

0

0

1.311

0

0

1.311

0

0

1.311

Reserve Herstructurering Woonwijken

4.405

0

0

4.405

0

0

4.405

0

0

4.405

0

0

4.405

Reserve Herstr. bedrijventer.& land. geb

3.000

0

0

3.000

0

0

3.000

0

0

3.000

0

0

3.000

Totaal reserves

80.070

1.827

-4.766

77.131

2.173

-2.500

76.805

4.223

-1.946

79.082

1.323

-1.930

78.475

*In de Najaarsraapportage 2026 wordt een raming verwerkt, zodat de reserve programma energiebesparing niet negatief loopt.

Voorzieningen

Saldo

2027

Saldo

2028

Saldo

2029

Saldo

2030

Saldo

2026

Dotatie

Onttr.

2027

Dotatie

Onttr.

2028

Dotatie

Onttr.

2029

Dotatie

Onttr.

2030

Voorziening APPA pensioenen

5.201

233

-179

5.255

233

-179

5.309

233

-179

5.363

233

-179

5.417

Voorz.soll.plicht/begel.pol.ambtsdr.

64

0

0

64

0

0

64

0

0

64

0

0

64

Voorziening verlofsparen

347

0

0

347

0

0

347

0

0

347

0

0

347

Voorziening wegen

1.168

2.023

-2.123

1.068

1.973

-2.073

968

2.023

-2.023

968

2.023

-2.023

968

Voorziening Vastgoed objecten

368

2.081

-1.858

591

2.081

-1.858

814

2.081

-1.858

1.038

2.081

-1.858

1.261

Voorziening riolering

6.486

3.386

-3.602

6.271

3.061

-3.645

5.687

3.291

-3.894

5.084

3.291

-3.894

4.482

Voorziening tariefegalisatie afval

2.461

2.682

-3.277

1.866

2.806

-3.389

1.283

2.937

-3.524

696

2.937

-3.522

111

Voorziening vervangingsinvest. afval

0

150

-150

0

150

-150

0

150

-150

0

150

-150

0

Totaal Voorzieningen

16.095

10.555

-11.189

15.461

10.305

-11.294

14.472

10.715

-11.628

13.559

10.715

-11.626

12.648

Lopende investeringen in 2026, die nog doorlopen in de periode 2027-2030

,

Bruto investering

Bijdr.
derden

Netto
investering

2027

2028

2029

2030

Verbouw gemeentehuis Horst 2022 (on hold)

5.891

5.891

Appartementen gemeentehuis Horst 2022 (on hold)

2.089

2.089

Ontwikkeling gebied Kasteelpark Horst

200

200

X

IHP Sevenum voorbereidingskrediet

1.259

1.259

BS Onder de Wieken Meterik - voorb.kred.

90

90

X

Horst West fysieke aanpassingen

400

400

X

Aanleg woonwagenstandplaatsen

808

112

696

X

X

Herinr.stationsomg.HS

10.112

4.068

6.044

X

Leefbaarheid Horsterweg-Venloseweg Horst

1.242

1.242

0

X

Grond Doolgaardstraat 6-8 Horst

532

532

X

Grond Doolgaardstraat 10b Horst

147

147

X

Pand Doolgaardstraat 6-8 Horst

795

795

X

Pand Doolgaardstraat 10b Horst

265

265

X

Voorbereidingskrediet Onze Loods Horst

425

425

X

Pand Den Eigen 18 Sevenum

411

411

X

Grond pand Den Eigen 18 Sevenum

164

164

X

Voorbereidingskrediet KLC2 div.locaties

300

300

X

Voorbereidingskrediet MFA Meerlo

200

200

X

Reconstructie provinciale weg N554

5.230

5.230

0

X

Frisse Scholen fase 3

636

636

X

Totaal lopende investeringen

31.196

10.652

19.908

,

Overzicht nieuwe en toekomstige investeringen

2027

2028

2029

2030

tm 2030

Nieuwe investeringen in 2027 tm 2030 die raad heeft goedgekeurd

Tractiebeheerplan

795

685

230

50

1.760

Investering openbare verlichting

197

197

197

197

788

Riolerings en klimaatmaatregelen

5.000

5.000

5.000

5.000

20.000

Bermen en sloten buitengebied

69

69

69

69

276

WMO individuele voorzieningen

450

450

450

450

1.800

Investeringen MIP

1.309

1.411

1.359

1.300

5.379

Rehabilitatie en reconstructie wegen

4.000

2.000

6.000

Basisschool Onder de Wieken

1.980

1.980

Nieuwe / toekomstige investeringen waarvoor financiele dekking is, waarvoor het kredietn nog beschikbaar moet worden gesteld

Duurzaamheid mobiliteit (2024-2027)

500

500

IHP Basisscholen Sevenum (incl. voorbereidingskrediet)

11.811

11.811

Kindcentrum Sevenum (buitenomgeving, sporthal Kruisweide)

18.500

18.500

Investeringen IHP 2025-2029

10.273

10.273

Investeringen cf. accommodatiebeleid

1.000

1.000

Investering nieuwe accommodatie

2.000

2.000

MFA school Meerlo (incl. sporthal)

6.000

6.000

Griendtsveen; combinatie accommodatie met school

517

517

Investeringen gebied Kasteelpark ter Horst (visie en uitwerking)

750

3.500

4.250

Investering infrastructuur hoofdontsluiting Kasteelpark ter Horst (afrit 10/Venrayseweg)

1.000

1.000

Transparante geluidsschermen spoor America

100

100

Totaal Meerjareninvesteringsplan 2027-2030
(excl. lopende investeringen)

15.070

15.392

26.095

37.377

93.934

Deze pagina is gebouwd op 10/06/2026 12:42:43 met de export van 10/05/2026 09:46:46